Własne mieszkanie

Marzenia o własnych czterech ścianach zaczynają się przeważnie od najważniejszych decyzji: czy kupić mieszkanie od dewelopera czy na rynku wtórnym? Zakup mieszkania to przeważnie decyzja na wiele lat, a czasami na całe życie, w związku z tym warto pamiętać, aby określić swoje oczekiwania oraz możliwości.

Kupno od dewelopera

Szukając mieszkania na sprzedaż należy zastanowić się nad różnymi kwestiami – lokalizacją, metrażem lub ceną. Trzeba sprawdzić wszystkie oferty w wyborze inwestycji, która przykuje uwagę. Jednak najważniejszą z decyzji, które należy podjąć jest wybór między rynkiem pierwotnym oraz wtórnym.

Zakupienie mieszkania bezpośrednio od dewelopera wiąże się z wieloma korzyściami. Kupujący przede wszystkim odbiera mieszkanie w stanie deweloperskim, przez co może urządzić je zgodnie z własnym gustem, a indywidualne wnętrze, urządzone według własnego stylu są marzeniem wielu kupujących.

Rynek pierwotny

Co więcej, w mieszkaniu od dewelopera można samemu zaplanować układ pomieszczeń, zaprojektować własną aranżację oraz zdecydować o wyborze mebli lub dodatków. Dodatkowo, zaletą jest możliwość montażu sprzętów oraz rozwiązań.

Mieszkanie z rynku pierwotnego to w większości wypadków nowoczesne osiedle z mnóstwem udogodnień. Wprawdzie winda lub podziemny parking są obecnie standardem, to jednak w wypadku starszych bloków lub kamienic próżno ich szukać.

Nowe mieszkania

Nowoczesne osiedla są wyposażone także w place zabaw dla dzieci, ochronę, a także praktyczne usługi w parterach. Takie możliwości, inwestorzy zapewniają, spełniając wymagania klientów. Kupowanie mieszkania na rynku pierwotnym to zazwyczaj większe opcje negocjacji ceny. Przeważnie deweloper sprzedający wielką inwestycję będzie skory do ewentualnych zniżek niż osoba prywatna. Co więcej, dni otwarte lub targi mieszkaniowe są świetną okazją do zakupu mieszkania po promocyjnej cenie.

Ponadto, mieszkanie od dewelopera spełniające właściwe kryteria można zakupić w ramach Mieszkania dla Młodych. Ten rządowy program kupna mieszkań zastrzega, iż lokale uczestniczące w programie powinny pochodzić z rynku pierwotnego. Reasumując, jeżeli przyszli właściciele chcą skorzystać z dopłat państwowych, mieszkanie musi być od dewelopera.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Modernbud