Szambo czy rozwiązanie ekologiczne – co wybrać?

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jeśli chodzi o pozbywanie się ścieków na własną rękę jest zamontowanie szamba. Wystarczy bowiem zamontować odpowiedni zbiornik i po kłopocie. Jednakże, wiadomym jest, że szambo ma wiele wad. Okazuje się, że lepszym pomysłem może być instalowanie biologicznych oczyszczalni ścieków.

Przewaga ekologicznego rozwiązania.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków powstały z kilku powodów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które jak żadne inne pozwala nam zadbać o czystość środowiska. Ma to miejsce dlatego, że oczyszczalnie biologiczne ma miejsce wewnątrz pojemnika, w którym znajdują się ścieki.

W przypadku innych rozwiązań kanalizacyjnych środowisko jest zanieczyszczane o wiele bardziej. Porównywany do biologicznych oczyszczalni ścieków jest często drenaż rozsączający. Rzeczywiście, podobnie jak biologiczne oczyszczalnie ścieków, także drenaż służy do tego, aby nie tylko pozbyć się ścieków z domowej kanalizacji, lecz również je oczyścić. Jednakże, problem tkwi w tym, iż proces ten zachodzi w gruncie, a nie w zbiorniku.

Długoterminowa oszczędność

Niewątpliwie, wiele osób do zakupu biologicznych oczyszczalni ścieków zniechęca ich nie najniższa cena. Jednak mało kto wie, iż jest to wydatek, który w przyszłości pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Okazuje się, że użytkowanie biologicznych oczyszczalni ścieków w zasadzie nie wymaga dokładania pieniędzy. Tak więc, korzystanie z niej wymaga jedynie jednorazowego wydatku.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku wspomnianego wcześniej szamba. Wiele osób do zainstalowania szamba zachęca jego niska cena. Ludzie zapominają jednak, iż w przyszłości będą musieli dużo wydawać na jego opróżnianie.

Co wybrać?

Wydaje się, że generalnie w większości przypadków raczej więcej korzyści dają biologiczne oczyszczalnie ścieków. Przede wszystkim dlatego, że są one tanie w użytkowaniu i ekologiczne.

Z drugiej strony, są również takie sytuacje, w których jednak warto skorzystać z szamba. Ma to miejsce między innymi wtedy, gdy mamy w ogrodzie bardzo niewiele miejsca.

Tekst powstał we współpracy z Aquqclear