Systemy wentylacji

Każdy budynek zamknięty zarówno mieszkalny jak i o charakterze komercyjnym wymaga zastosowaniu odpowiedniego systemu wentylacyjnego, który zapewnić może stały dostęp świeżego powietrza. Na rynku budowlanym oferowane są w sprzedaży różne systemy wentylacyjne począwszy od klasycznych, a skończywszy na bardziej zaawansowanych technologicznie. Do najbardziej wydajnych, a zarazem funkcjonalnych zdaniem fachowców w branży budowlanej należy system rekuperacyjny.

Rekuperacja to zrównoważony system nawiewno wywiewny o charakterze mechanicznym. Jego działanie polega na zastosowaniu wymiennika ciepła, którego zadaniem jest odzyskanie energii cieplnej z wywiewanego powietrza. Pozyskana energia wykorzystywana jest z kolei do nagrzania nawiewanego świeżego powietrza z zewnątrz specjalnymi otworami znajdującymi się w ścianach zewnętrznych budynku.

Wymiennik ciepła zamontowany jest w centrali systemu, która nosi nazwę rekuperatora. W zależności od rodzaju jego zastosowania istnieje możliwość odzyskania energii z wywiewnego powietrza o wartości sięgającej nawet do dziewięćdziesięciu pięciu procent.

Rekuperacja dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych gwarantuje optymalne warunki panujące w budynku i stały dopływ świeżego powietrza. System pracuje bardzo cicho, a wywiewane i nawiewane powietrze nie miesza się tak jak w przypadku mniej zaawansowanych systemów wentylacyjnych.

Olbrzymią zaletą jaką posiada rekuperacja, docenianą szczególnie podczas upalnych miesięcy jest możliwość nie tylko wymiany zużytego powietrza na świeże, ale również możliwość jego schładzania. Tak jak w przypadku odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza w celu ogrzania zimnego nawianego z zewnątrz, po rozbudowie systemu rekuperacja działa odwrotnie.

Poszukując skutecznych a zarazem funkcjonalnych rozwiązań, które mogą zapewnić w budynku wymianę zużytego na świeże powietrze warto zastanowić się nad wyborem systemu rekuperacji. Jego funkcjonalność oraz wartość odzysku energii cieplnej można bez problemu dopasować do potrzeb każdego budynku, a po rozbudowaniu nawet zapewnić mu w razie zaistnienia potrzeby efektywne ochłodzenie.


https://datoura.org/szafy-na-zamowienie-dostosuj-pomieszczenie-do-swoich-potrzeb/ zumm zadaszenie tarasu elektryczne