Stylistyka shabby chic – poznaj jej urok!

Meble do pokoju w stylu shabby chic to absolutny hit ostatnich lat – stylistyka ta przywędrowała do Polski z krajów anglosaskich, gdzie wykorzystywana jest przede wszystkim w domach jednorodzinnych.

Nie jest jednak regułą, że stylistyka ta nie może zostać zastosowana w mieszkaniach blokowych – wystarczy wykorzystać wyobraźnię! Styl ten z pewnością kojarzyć się może z domami położonymi na angielskiej wsi na przełomie wieków. Królowały w nich jasne kolory, natura, ceramika.

Shabby, czyli jaki?

Na czym polega charakterystyka tego trendu? Przede wszystkim na wykorzystaniu starych czy celowo postarzanych mebli. Zazwyczaj są one dodatkowo ścierane przy pomocy papieru ściernego. Kolorystyka jest stonowana: poza bielą wykorzystywane są pastelowe błękity, pudrowe róże oraz kolor mięty.

Meble shabby chic znaleźć możemy zarówno w sklepach meblowych, jak i sklepach z antykami. Dodatkowo warto poszukać na strychach w domach naszych babć i dziadków.

Dodatki odpowiednie dla stylu shabby chic

Shabby chic to nie tylko meble do pokoju, klimat mieszkania zbudujemy również wykorzystując odpowiednio dobrane dodatki. Warto postawić na eleganckie, białe świeczniki, serwety (najlepiej haftowane!), figurki zwierząt – najlepiej wykonane z białej porcelany. Warto pamiętać, że stylistyka ta uwielbia odwołania do natury. Zamiast klasycznego wazonu wykorzystajmy dzbanek czy kankę z wzorami kwiatowymi. Podobnie ma się sprawa z poszukiwaniem idealnych luster – wybierajmy te o zdobionych ramach.

Podczas przyjmowania gości wiele szyku dodadzą odpowiednie filiżanki z podstawkami. Warto poszukać tych wykonanych z białej porcelany, ozdobionych drobnymi różami.

Istotnym elementem jest oświetlenie. Nie chcąc stosować “babcinych” abażurów postawmy na proste, nowoczesne lampy stojące w jasnych oprawach. Z pewnością doskonale uzupełnią wygląd pomieszczenia.