Stalowe rury w codziennym zastosowaniu

Stal jest materiałem o cechach korzystnych, wykorzystywanych w produkcji elementów instalacyjnych oraz konstrukcyjnych. Z pewnością odnajduje zastosowanie w wielu przypadkach, a jej właściwości doceniane są przez projektantów oraz wykonawców. Czym charakteryzuje się stal i jakie jest jej praktyczne zastosowanie? O tym w dalszej części artykułu.

Rury stalowe – podstawa instalacji domowych

Rozmaite instalacje, wdrażane w użytku domowym oraz w budynkach wielofunkcyjnych opierają się na zastosowaniu stalowych elementów, głównie rur. Z uwagi na swoje właściwości, stal idealnie nadaje się do zorganizowania instalacji grzewczej, gazowej oraz wodociągowej.

Rury stalowe poddawane są procesowi ocynkowania, mogą również pozostać w swojej surowej i nie zabezpieczonej formie. Z pewnością rodzaj rur oraz ich konserwacja wpływa na jakość i bezpieczeństwo użytkowania instalacji, opierających się na tym materiale.

Ograniczenia rur stalowych – słabe strony stali

Warto zaznaczyć, że stal nie jest idealnym materiałem, pozbawionym wad. Jej słabszą stroną okazuje się spora podatność na korozję, ujawniająca się szczególnie podczas kontaktu z wodą. Płynąca w stalowych rurach woda wytrąca osad, który może dodatkowo uszkadzać stalowe elementy.

Ponadto stal zmienia smak wody, płynącej w rurach wykonanych z tego tworzywa. W celu zniwelowania tworzenia się biologicznych osadów, woda ta powinna być poddawana intensywnemu chlorowaniu, co również wpływa na jej właściwości.

Zalety stalowych rur

Rury stalowe są jednak wdrażane podczas konstruowania instalacji, pomimo słabszych cech stali, wspomnianych powyżej. Z pewnością bowiem zalety stali znacząco przewyższają jej wady. Stal cechuje się wysoką odpornością na wysokie temperatury, oddziaływanie promieni słonecznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Wydaje się więc bezpiecznym i trwałym materiałem, odnoszącym się idealnie do elementów instalacyjnych.

Ponadto stal okazuje się wyjątkowo szczelna, a jej przepuszczalność gazów czy cieszy jest ograniczona do minimum. Również konstruowanie instalacji z elementów stalowych okazuje się łatwe i szybkie, co doceniane jej przez wykonawców wszelkich prac, uwzględniających wykorzystanie stalowych rur. Można wobec tego uznać, że stal jako tworzywa wysoce korzystne stanowi podstawowy element wielu prac remontowych i budowlanych. Uwzględniając jej właściwości, nie sposób zaprzeczyć, że okazuje się ona wyjątkowo korzystną alternatywą.

Artykuł powstał we współpracy z EuroMixStal