Specjaliści od usuwania graffiti – zgłoś się już dziś!

Bolączką współczesności stał się niewątpliwie brak poszanowania dla cudzego bądź publicznego mienia. Choć renowacje miejskiej architektury i inne liczne inwestycje urbanistyczne sprawiają, że nasze miasta pięknieją, to jednak wandale nie zaprzestają swojej „aktywności”. Farby w aerozolu są przecież ogólnodostępne i nikt nie ogranicza możliwości ich zakupu. Szkoda, bo czasami świeżo wykonane elewacje błyskawicznie pokrywają się nieestetycznymi napisami czy rysunkami (często wulgarnymi). Co prawda prewencja jest możliwa również w formie resocjalizacji młodocianych, jednakże takie występki są z reguły trudne do udowodnienia (nawet jeśli miasto jest wyposażone w monitoring), a jeszcze gorzej przedstawia się egzekwowanie kar.

Optymalne działania – zapobieganie

Zdecydowanie zbyt kosztownym rozwiązaniem jest czyszczenie oraz pokrywanie elewacji kolejną warstwą farby – prócz tego efekty takiego działania są krótkotrwałe oraz w wielu wypadkach niezadowalające. Na szczęście, w branży budowlanej istnieje sporo specjalizujących się w usuwaniu graffiti firm. Każdorazowo powierzchnie są również zabezpieczane powłoką antygraffiti, by uniemożliwić wnikanie farby w sprayu, a tym samym ułatwić jej usuwanie (nawet zwykłą wodą pod ciśnieniem czy przy pomocy szczotki). Powłoka antygraffiti ma tę zaletę, że jest bardzo prosta do nałożenia – robi się to zawsze na oczyszczoną powierzchnię, przy pomocy tradycyjnych narzędzi, jak pędzle czy wałki, a na większych fragmentach elewacji – urządzeniami do malowania natryskowego. Warto nałożyć kilka warstw preparatu – szczególnie w sytuacji, gdy właściwości powierzchni (wysoka porowatość, nieregularne kształty) tego wymagają. Powłoka spełnia swoje zadanie w taki sposób, że dzięki niej farba nie wiąże się ze strukturą elewacji – stąd usuwanie jest niezwykle proste. Prócz ochrony przed zabrudzeniami z farby, ale też sadzy, smogu, spalin, uzyskujemy pewność, że elewacji nie uszkodzą żadne żrące substancję. Prócz tego będzie ona mniej podatna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak zmiany temperatur, promieniowanie UV, wysoka wilgotność powietrza, pojawianie się mchu, grzybów czy pleśni.

Właściwości powłoki antygraffiti

Trzeba wspomnieć, iż powłoki antygraffiti w większości są bardzo trwałe – wytrzymują nawet do 5 lat. Oczywiście w przypadku usuwania zabrudzeń konieczne jest ponowne nałożenie preparatu na powierzchnie, gdzie używano myjki, szczotki bądź substancji czyszczących (na bazie kwasów lub rozpuszczalników). Używane są preparaty różnego typu – wiele zależy od powierzchni. Na bardziej porowate podłoże zalecane jest zastosowanie produktu z woskami modyfikowanymi w składzie, natomiast na gładsze – z pochodnymi kwasu poliakrylowego. Można też zdecydować się na wyroby w pełni ekologiczne. Każdorazowo antygraffiti ma postać bezbarwnego lakieru – nie ścierającego się z powierzchni, a jednocześnie łatwego do zmycia z elewacji. Powłoka przylega ściśle do podłoża i jest jednocześnie odporna na działanie rozpuszczalników (używanych do usunięcia wyjątkowo uporczywych zanieczyszczeń z farby). W zależności od preferencji do wyboru są zarówno lakiery o matowym jak i błyszczącym wykończeniu.

Więcej: http://www.cleancity.pl/oferta/graffiti/69-usuwanie-graffiti.html


opakowania kartonowe Dentysta w krakowie