Samodzielna wymiana gniazda elektrycznego

Gdy mamy problem z gniazdkiem i posiadamy identyczny, zapasowy produkt, przy odrobinie praktycznej wiedzy oraz sprytu sami poradzimy sobie z wymianą osprzętu. Kiedy awaria dotyczy gniazdka elektrycznego, którego używamy sporadycznie (np. kontakt na ścianie w przedpokoju – w trudno dostępnym zakamarku; podłączamy tam tylko odkurzacz podczas cotygodniowych porządków), nie musimy się zbytnio obawiać o nasze bezpieczeństwo i z pewnością poradzimy sobie sami z taką drobną naprawą.

Na co zwrócić uwagę – ponowny montaż gniazda elektrycznego

Akcesoria takie jak gniazdko wymagają wymiany, gdy podczas korzystania ze źródła energii elektrycznej, wydobywają się z niego iskry oraz trzaski. To już naprawdę niepokojący sygnał, który oczywiście wymaga naszej reakcji. Nadpalona obudowa kontaktu to z kolei symptom wskazujący na przepalone przewody. Należy wtedy bezzwłocznie kupić nowe, identyczne gniazdko i przystąpić do dzieła.

Safety first – pamiętaj o kilku podstawowych zasadach!

Gdy masz zamiar wymieniać gniazdko elektryczne, koniecznie wcześniej odłącz zasilanie instalacji. Skorzystaj z głównego wyłącznika prądu, czy też po prostu odłącz dany obwód, w obrębie którego masz zaraz zamiar pracować. Dzięki temu, nie zostaniesz porażony prądem. Przy okazji, skorzystaj z próbnika napięcia – w tak oto sposób wykluczysz też sytuację, w której to w gnieździe pozostał jeszcze jakiś ładunek elektryczny. Pamiętaj też, że sprzęt, jakiego używasz podczas takich napraw, ma niebagatelne znaczenie dla twojego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Twoje narzędzia powinny być zatem odporne na wysokie napięcie, czyli po prostu pokryte warstwą odpowiednią izolacyjną (wyłączając powierzchnię roboczą). Mowa tu oczywiście o wartościach napięcia prądu rzędu np. 1000V, a nie tych, jakie znamy z domowych instalacji elektrycznych (230V).

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pomylisz się podczas swojej pracy, przed demontażem zrób kilka fotografii
gniazda elektrycznego – będą służyły ci jako wzorzec. Co do kolejności wykonywania czynności przy tego typu naprawach: na samym początku następuje demontaż izolacji przewodów elektrycznych oraz samych kabli. W ich miejsce mamy zamocować nowe – przewód fazowy, neutralny oraz ochronny. Każdy z tych kabli ma inną barwę izolacyjnej osłonki, kolejno jest to czerń czy brąz, niebieski oraz zielono-żółty – barwy te ułatwią nam identyfikację. Kiedy już skończymy pracę, koniecznie zbadajmy napięcie w gniazdku próbnikiem – dopiero po upewnieniu się, ze wszystko działa jak należy, możemy na powrót podłączyć do prądu wszelkie urządzenia elektryczne. Zaś na koniec możemy sobie pogratulować – jak głosi pewien slogan, właśnie staliśmy się bohaterami w swoim domu!


opakowania kartonowe Dentysta w krakowie