Puszki podłogowe dla instalacji podpodłogowych

W otoczeniu człowieka przybywa urządzeń zasilanych energią elektryczną. Część z nich wymaga stałego podłączenia do prądu, ale coraz więcej jest też takich, które są zasilane akumulatorami i wymagają okresowego ładowania. To powoduje, że sieci energetyczne muszą być coraz bardziej wydajne, a przede wszystkim muszą być wyposażone w odpowiednią liczbę gniazd. Dotyczy to też innych instalacji: internetu, sieci kablowych czy telefonicznych.

Szczególne wymagania mają instalacje montowane w miejscach użyteczności publicznej i zakładach pracy. Tam z reguły nie można, ze względów bezpieczeństwa, stosować przedłużaczy czy rozgałęźników. W miejscach, gdzie na dużej otwartej przestrzeni jest wiele stanowisk pracy, a każde z nich ma własny dostęp do mediów, stosuje się instalacje biegnące w podłodze lub pod podłogą techniczną. Dzięki temu można w bezpieczny i praktyczny sposób dostarczyć media tam, gdzie nie ma ścian, w których można by umieścić gniazda. Zamiast tego każde stanowisko pracy ma swoje gniazdo podłogowe, a w nim niezbędne media. Dzięki temu komfort pracy jest wysoki i nie ma zagrożenia porażenia prądem czy spowodowania zwarcia, które mogłoby uszkodzić sieć i urządzenia.

Praktyczne puszki podłogowe

Wiele współczesnych miejsc pracy to duże otarte przestrzenie, na których pracuje dużo osób. Należą do nich między innymi biura open space czy hale produkcyjne i usługowe. Z reguły każde stanowisko pracy musi mieć swobodny dostęp do mediów, szczególnie energii elektrycznej. I dlatego gniazdo podłogowe jest w takich miejscach standardem. W wielu miejscach ich instalacje uwzględnia się już na etapie projektowania i stosuje się tzw. podłogi techniczne, pod którymi biegną wszelkie niezbędne instalacje, a gniazda znajdują się wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Niemniej, kaseta podłogowa, w której montuje się gniazda i wyjścia z mediami, może też być zatopiona w wylewce podłogi, gdy nie można zainstalować podłogi technicznej.

Zalety gniazd podłogowych

Podstawową zaletą, jaka cechuje gniazdo podłogowe jest to, że nie przeszkadza ono, gdy nie jest używane. Wierzch znajduje się bowiem na tym samym poziomie, co podłoga. Puszki podłogowe są zamykane odchylanymi lub zdejmowanymi pokrywami. Są też gniazda wysuwane w pionie. W wielu miejscach wymaga się, aby kaseta podłogowa była wodoszczelna i takie rozwiązania również są dostępne. Wiele modeli można dopasować kolorystycznie do koloru podłogi, a są też i takie, w których pokrywie można umieścić ten sam materiał, jakim wykończona jest podłoga w danym pomieszczeniu. Wówczas puszki podłogowe są nie tylko praktyczne, ale też estetyczne.


ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy