Projekty 3D CAD podstawą wzornictwa przemysłowego

Aby nowoczesne, pomysłowe i designerskie produkty dotarły na półki sklepowe, a później do naszych domów i biur, muszą przejść długą drogę. Ich podróż rozpoczyna się zwykle na kartce papieru. Projektant wzornictwa przemysłowego tworzy swoje pomysły, zapisując je w formie rysunków technicznych i tysięcy drobnych notatek, opisujących wszystkie szczegóły projektu. Jakie są kolejne etapy postępowania speców od designu?

Pierwsze kroki

Wzornictwo przemysłowe inaczej nazywane designem to branża skomplikowana, interdyscyplinarna, która ciągle się rozwija i tego samego wymaga od swoich twórców. Design polega na projektowaniu nowatorskich produktów, które zachwycają oryginalnym wzorem, ale także niezwykłą funkcjonalnością. Aby stworzyć dobry projekt, artysta najpierw zbiera wszystkie szczegółowe informacje, które potrzebne są do zaspokojenia oczekiwań właściciela marki, a także późniejszych użytkowników produktu. Po wstępnym researchu, następuje tworzenie modeli towaru. Mogą one powstawać w formie plastycznej w zaciszu domowym lub w specjalnych firmach, które zajmują się wykonywaniem usług modelarskich na zlecenie. Często jednak projektanci ograniczają się do wykorzystania specjalnych programów do wykonywania modeli trójwymiarowych.

Projektowanie w 3D

CAD, czyli Computer Aided Design – projektowanie wspomagane komputerowo polega na zastosowaniu oprogramowania i sprzętu komputerowego do projektowania technicznego. Ta metoda doskonale sprawdza się we wzornictwie przemysłowym. Większość nowoczesnego oprogramowania pozwala na tworzenie planów w 3D. Niegdyś w tym celu wykorzystywało się tylko grafiki 2D, które znacznie utrudniały zorientowanie się w faktycznym wyglądzie produktu. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaki program komputerowy będzie niezbędny do stworzenia grafiki. Programy, które najczęściej wykorzystywane są przez projektantów wzornictwa to popularny Corel DRAW, Adobe Photoshop, Pro/Enginer, NX, CATIA V5, SolidWorks, a także 3ds Max. Programy te umożliwiają łatwe stworzenie dokumentacji i symulacji produktów w 3D. Służy to głównie projektowaniu i weryfikowaniu ewentualnych błędów w towarach przed ich wyprodukowaniem, dzięki czemu projektanci dostarczają właścicielom firm jeszcze lepsze prace. Obniżają w ten sposób koszty ich produkcji, a także przyczyniają się do szybszego wprowadzenia tych towarów na rynek. Programy do projektów 2D oraz 3D, a także do komputerowego wspomagania projektowania używane są nie tylko przez projektantów wzornictwa przemysłowego, ale także mechaników, architektów i innych projektantów.

Projekty 3D CAD spełniają wymogi innowacyjności, założenia funkcjonalne, estetyczne oraz budżetowe wielu firm. Tworząc modele produktów za pomocą oprogramowania, spełnione zostają założenia użyteczności oraz designu, który ma pomóc w wytworzeniu unikalnej, emocjonalnej więzi użytkownika i produktu.

Wzornictwo przemysłowe odgrywa olbrzymią rolę w biznesie, z tego względu wykonując prace 3D CAD, należy do maksimum wykorzystać możliwości proponowane przez dane oprogramowanie.

Źródło: http://www.wzornictwo-przemyslowe.pl/