Praca jako opiekun, opiekunka osób Starszych

O pracy jako opiekun wiele się słyszy i za granicą nie ma większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia na tego typu stanowisku. Atrakcyjne wynagrodzenie z pewnością sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na pomaganie seniorom. Polacy najczęściej wybierają wyjazd do Niemiec, gdzie mogą zarobić kilkakrotnie więcej niż w swoim ojczystym kraju. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki wyjazd? Czy rzeczywiście warto?

Praca jako opiekun osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

W Internecie nie brakuje prywatnych ofert pracy, jak i agencji specjalizujących się w zatrudnianiu opiekunów do osób starszych. Decydując się na współpracę z rzetelną firmą, można liczyć na otrzymanie legalnej posady oraz pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności (Taką ofertę znajdziesz na http://prosenior.pl/). Dodatkową korzyścią jest załatwienie przez firmę transportu do docelowego miejsca zatrudnienia i opieki rezydenta za granicą, który odpowie na nurtujące pytania. Jeśli chodzi o umowy, to są one zawierane na różną długość. Można spróbować swoich sił przez kilka tygodni czy też nawet zostać tam na wiele miesięcy. Może to być zarówno praca tymczasowa, jak i na stałe.

Osoba wyjeżdżająca za granicę i chcąca pracować jako opiekun osoby starszej, musi być w stanie porozumiewać się ze swoim podopiecznym. Bardzo ważne jest to, aby znajomość obcego języka była na odpowiednio wysokim poziomie, aby uniknąć powstawania nieporozumień na linii opiekun-podopieczny. Chodzi tutaj także o kontakt z policją czy lekarzem, a więc o bezpieczeństwo zarówno opiekuna, jak i podopiecznego. W związku z tym warto przed wyjazdem zdecydować się na kurs językowy. Na miejscu oczywiście nie zabraknie okazji do szlifowania języka. Najlepszym sposobem na opanowanie go jest używanie języka w jego naturalnym środowisku i w codziennych sytuacjach.

Czy rzeczywiście się nadaję?

Nie każdy sprawdzi się na stanowisku opiekunki dla osób starszych. Najczęściej tego rodzaju zatrudnienie podejmują kobiety, ze względu na swoje usposobienie. Jest to praca dobrze płatna, jednakże mozolna, odpowiedzialna i ciężka. Oprócz stosownych kwalifikacji, konieczne jest także posiadanie odpowiednich predyspozycji psychicznych i fizycznych. Nie każdy jest w stanie obcować każdego dnia z osobami obłożnie chorymi, niepełnosprawnymi czy też niekontaktowymi. Na tym stanowisku trzeba wykazać się cierpliwością, pełnym zaangażowaniem, empatią, dobrą organizacją i rzetelnością. Oprócz znajomości języka na poziomie co najmniej komunikatywnym, dobrze jest także posiadać doświadczenie w opiece nad seniorami. Mile widziane są również kursy pielęgnacyjne czy opiekuńcze.