Niezbędnik zagranicznego podróżnika

Coraz częściej podróżujemy za granicę. Oferty biur turystycznych pękają w szwach, zyskując kolejne, atrakcyjne miejsca, w których można przeżyć niezapomniane przygody. Jednak wyjeżdżamy nie tylko w celach rozrywkowych. Równie często – jeżeli nie częściej – opuszczamy kraj, żeby odbyć spotkanie biznesowe z zagranicznym partnerem. Niekiedy jest to też wizyta u członków rodziny albo służąca znalezieniu lepszej pracy.

Jednak bez względu na cel podróży, jaki Cię skłania do ruszenia w drogę, z pewnością przyda Ci się wiedza odnośnie tego, jak przygotować się do takiej wyprawy. Kilka wskazówek może sprawić, że ryzyko zmierzenia się z zaskakującymi, niesprzyjającymi okolicznościami w znacznym stopniu spadnie.

O czym koniecznie musisz pamiętać?

Poznaj kwestie formalne, związane z krajem, do którego się udajesz. Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać możliwość przekroczenia granicy (czy potrzebna jest wiza, a jeśli tak, to w jaki sposób można ją zdobyć) oraz ile będzie kosztowało spełnienie ewentualnych, dodatkowych wymogów.

Poznaj choć trochę język i sytuację etniczną, kulturową, polityczną oraz społeczną danego państwa. Wiadomo, że nikt nie opanuje obcej mowy przez noc, niemniej warto nauczyć się przynajmniej kilku podstawowych i praktycznych zwrotów, np. „Gdzie znajduje się…?”, „Kiedy odjeżdża pociąg…?” itp. Równie istotne jest zapoznanie się z tłem kulturowym. Jeżeli planujesz podróż do Indii i uczysz się z „rozmówek” w hindi, może okazać się, że na południu kraju niewiele osób Cię rozumie ze względu na duże zróżnicowanie językowe tego kraju.

Zadbaj o lekkość bagażu. Nie zabieraj ze sobą ciężkich, wypchanych po brzegi walizek, a do tego jeszcze turystycznych plecaków i podręcznej torebki. Przenoszenie wszystkiego, pakowanie, rozpakowywanie i odnalezienie się w tym bałaganie zajmie Ci czas, który lepiej poświęcić na opalanie się albo zwiedzanie zabytków.

Upewnij się, że masz wystarczający zapas leków i środków do higieny osobistej. Bywa tak, że w miejscu, do którego się udajesz, dostęp do tych dóbr jest znacznie utrudniony (jeżeli nie niemożliwy). Pomyśl o tym zawczasu i spakuj niezbędne przybory toaletowe oraz leki (możesz zabrać ze sobą podręczną apteczkę – co powinno się w niej znaleźć, powie Ci także artykuł prezentowany przez portal internetowy kreatywna.pl), żeby przygotować się na każdą ewentualność.

Respektuj lokalne zwyczaje i staraj się nie zachowywać niestosownie. Obserwuj mieszkańców, patrz, jak reagują na różne sytuacje i staraj się ich naśladować, zamiast próbować dostosować otoczenie do siebie. Pamiętaj, że nikt nie lubi, kiedy jakiemuś przyjezdnemu wydaje się, że jest ważniejszy niż osoba, która wychowała się w danym kraju. Zachowuj się tak, jak uważasz, że powinni się też zachowywać turyści w Twoim państwie.

Po takim przygotowaniu nie powinno być szczególnych problemów z sytuacjami, które mogą Cię spotkać już na miejscu.

To Cię może zainteresować: Wakacyjne raje dla wymagających

Mapy i przewodniki oraz aplikacje mobilne

Warto też pamiętać o wyposażeniu siebie w przynajmniej jedną lub dwie z tych rzeczy. Jeżeli zgubisz drogę, a nie znasz języka, przy użyciu którego można się dogadać z tubylcami, zawsze istnieje opcja skorzystania z pomocy nawigacji satelitarnej. Pod warunkiem, że nie przebywasz w środku buszu – wtedy trzeba będzie się zdać na stare harcerskie umiejętności określania kierunków świata i kierowania się zgodnie z papierową mapą.

Jednak podstawowa zasada podróżnika brzmi: przed wyprawą musisz się porządnie do niej przygotować. Nawet do tego stopnia, że poczujesz, jakby ten kraj został przez Ciebie odwiedzony, bo tyle już o nim wiesz. To kwestia kluczowa. Wszystkie pozostałe są jej konsekwencją.

Źródło: infoss