Najpopularniejsze zabiegi w gabinetach stomatologicznych

Gabinety stomatologiczne przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie – wynika to nie tylko z rosnącej świadomości zdrowia Polaków, ale i licznych problemów, które są wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj stomatologa powinniśmy odwiedzać raz w roku, podczas wizyty kontrolnej. Zazwyczaj jednak do stomatologa prowadzi nas ból czy inne problemy z jamą ustną.

Próchnica

Stomatolodzy przyznają, że najczęstszym powodem do wizyty w gabinecie stomatologicznym jest próchnica. Próchnica określana jest obecnie jako choroba cywilizacyjna – okazuje się, że już co drugi Polak ma zęby dotknięte próchnicą. Próchnica atakuje szkliwo zęba, prowadząc do jego odmineralizowania. Wszystkiemu winne są bakterie żerujące na płytce nazębnej, ale także nasza dieta, w której królują przede wszystkim cukry. Leczenie próchnicy zależy od wielkości zmian na szkliwie – im wcześniej wykryta choroba, tym szybsze i mniej bolesne leczenie. Leczenie próchnicy polega na usuwaniu zmian próchniczych przy pomocy narzędzi dentystycznych.

Choroby przyzębia

Drugim problemem z jakim zgłaszamy się do stomatologów są choroby przyzębia. Stanowią one coraz poważniejszy problem, a ich przyczyny mogą być różnorodne. Choroby przyzębia powstają w wyniku stanów zapalnych obejmujących dziąsła i kieszenie zębowe. Wynikiem długotrwałych chorób przyzębia może być nawet utrata uzębienia!
Leczenie chorób przyzębia polega przede wszystkim na regularnym ścieraniu płytki nazębnej oraz kamienia, które są przyczyną takich chorób jak np. paradontoza.

Wielokrotnie zgłaszamy się do dentysty również w celu wybielania zębów. Powodem szarzenia szkliwa jest spożywane przez nas jedzenia silnie barwiącego, np. czerwone wino, herbata. Lekarze mogą zaoferować wiele metod leczenia, z których najpopularniejszą jest wybielanie zębów metodą Beyond.

Wielu z nas odwiedza także stomatologa w celu uzupełnienia ubytków zębowych. Implanty zębów są jednym z najlepszych sposobów zastępowania brakujących zębów.