Na czym polega odgrzybianie ścian?

odgrzybianie ścian

Przyczyn tego, że mieszkanie jest zawilgocone i musi zostać wykonane odgrzybianie ścian jest wiele. Wśród tych spotykanych najczęściej można wymienić przede wszystkim brak odpowiedniej izolacji. Tyczy się to szczególnie budynków, które nie należą już do najmłodszych – wręcz przeciwnie, zostały wybudowane lata wstecz i nie są też za specjalnie odświeżane i modernizowane. Bardzo często dotyczy to mieszkań gminnych, w które gminy niechętnie inwestują środki często z powodu ich braku lub też innych potrzeb.

Bardzo często również problem jakim są nieszczelne rynny może być przyczyną powstawania wilgoci w domu. Deszcz zamiast spływać po rynnach dostaje się bezpośrednio do wnętrza murów. Jest to zagrożeniem zwłaszcza jeżeli budynkiem jest stara kamienica, która nie została ocieplona. Do kolejnych przyczyn zawilgocenia budynku można zaliczyć żywioł, na który człowiek ma ograniczony wpływ. Jest nim powódź. Bardzo często mieszkając w okolicy rzek czy jezior nasz dom narażony jest na możliwość zalania czy podtopienia przez powódź. Starty jakie możemy odczuwać po podtopieniu budynku mogą być niestety olbrzymie. Ludzie często tracą cały dobytek swojego życia i jeśli dom nie był ubezpieczony możliwości zwrotu przynajmniej częściowych strat są mało możliwe do odzyskania. Zła wentylacja w mieszkaniu również przyczynia się do tego, że w przyszłości będziemy borykali się z zagrzybionymi ścianami.

Mieszkanie powinno być regularnie wietrzone (nawet podczas zimy) oraz powinno posiadać odpowiednią wentylację. Na co dzień korzystamy przecież z kuchni oraz łazienki gdzie wentylacja powinna być regularnie sprawdzana. Niestety ludzie podczas zimy płacąc wysokie rachunki za energię niezbędną do ogrzania budynku starają się zminimalizować otwieranie okien i wietrzenie mieszkania by nie wypuszczać ze środka ciepłego powietrza. Jest to błąd, który może nas kosztować znacznie więcej (na przykład odgrzybianie ścian) niż wyższy rachunek na ogrzewanie.