Montaż gniazdek elektrycznych

Do niedawna w ofertach producentów akcesoriów elektrycznych można było znaleźć głównie tak zwane monobloki, czyli gniazdka elektryczne tworzące jednolitą całość. Dziś wyszły one już niemal całkowicie z użycia, ponieważ na rynku dostępne są kontakty elektryczne, których elementy można kupować osobno. Daje to możliwość tworzenia rozmaitych kombinacji kolorystycznych, jak również ułatwia demontaż i napraw w razie awarii.

Nowoczesne gniazdko elektryczne

Gniazdo elektryczne składa się przede wszystkim z ramki oraz mechanizmu wtykowego. Ramka ma na celu zapewnienie szczelności oraz bezpieczeństwa w użytkowaniu, jak również odpowiada za jego estetykę. Mechanizm wtykowy z kolei służy do zamontowania przewodu elektrycznego. Mechanizmy wtykowe nowszego typu posiadają podwójne zaciski śrubowe, przeznaczone do różnych przewodów (wyróżnia się ich trzy rodzaje: przewód fazowy, przewód neutralny oraz przewód ochronny). Innym typem gniazda jest gniazdko trójfazowe, które ma nie trzy, a pięć takich zacisków przez wzgląd na wyprowadzenie dwóch dodatkowych przewodów (fazowych).
Gniazda elektryczne starszej generacji sprawiały również problemy podczas montażu. Ich nowoczesne wersje posiadają pazurki ułatwiające osadzenie ich, a co za tym idzie – mające bezpośredni wpływ na efektywność i precyzję montażu.

Normy dotyczące bezpieczeństwa użytkownia

Gniazdko elektryczne dopuszczone do sprzedaży i użytku musi spełniać wymogi stworzone przez SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Powinno mieć dwa tory prądowe oraz umiejscowiony między nimi zestyk ochronny. Zestyk, czyli inaczej uziemienie, ma postać wystającego bolca. Różnice w cenie gniazd posiadających uziemienie i gniazd, które go nie mają nie są duże, dlatego wiele osób ze względów bezpieczeństwa decyduje się na zakupienie tych pierwszych. Ponadto producenci powoli wycofują ze swojego asortymentu gniazdka bez uziemienia – głównie przez wzgląd na regulacje wprowadzone przez SEP, ale także z powodu słabnącego zainteresowania nimi klientów.

Regulacje dotyczące ilości gniazd w pomieszczeniach

SEP wprowadza regulacje nie tylko w kwestii ogólnej budowy dopuszczonych do użytku gniazdek elektrycznych. Istnieją także przepisy określające ich minimalną ilość w poszczególnych pomieszczeniach użytkowych, jak również wysokość, na jakiej powinny być zamontowane. Wyszczególnia również miejsca wymagające montażu tak zwanych gniazdek wysokoprądowych, które umożliwiają korzystanie z pralki czy zmywarki w bezpieczny sposób. Obowiązujące przepisy powinien znać fachowiec wykonujący instalacje elektryczną w budynku.

Źrodło tekstu: https://www.egniazdka.pl/