Kurs spadochronowy AFF

Kurs AFF, czyli z dosłownego tłumaczenia przyspieszony kurs swobodnego spadania, to metoda nauki zachowania się podczas spadania ze spadochronem. Metoda pozwala na kompletne wyszkolenie profesjonalnego skoczka – rozpoczynając jego rozwój od kompletnego amatora. Po odbyciu kursu, możemy samodzielnie skakać z wysokości 4 tyś. metrów. Na kurs składa się etap teoretyczny, a następnie część praktyczna, kiedy odbywamy samodzielnie skoki – na początku z liną, czyli skok, w trakcie którego spadochron otworzy nam się sam. Na końcu natomiast odbędziemy kilka skoków, podczas których będziemy zdani całkowicie na siebie. Gdy zachowamy się zgodnie z wyuczonymi procedurami, będziemy mogli cieszyć się pozytywnie ukończonym kursem.

Metoda AFF jest następstwem klasycznej metody szkolenia – dawniej bowiem trzeba było odbyć kilkadziesiąt skoków z niskiej wysokości, zanim zostało się dopuszczonym do skakania z 4 tys metrów. Kurs spadochronowy AFF zakłada odbycie około siedmiu skoków samodzielnych przed jego ukończeniem.

Skakanie bez kursu

Jeśli jednak naszym celem jest po prostu odbycie skoku i uzyskanie z tego jak największej zabawy, a nie chcemy robić drogiego kursu spadochronowego, wówczas możemy odbyć skok z instruktorem. Kosztuje nie więcej niż 700 zł (w wielu ośrodkach znajdziemy też kursy, których cena nie przekracza 500 zł), daje mnóstwo radości i jest tak samo bezpieczny jak wówczas, gdy odbywałbyś ten kurs samodzielnie, z ukończonym kursem. Wszystko dlatego, że odpowiedzialność za odpowiednie zachowanie się w powietrzu – dobre ustawienie pozycji, a także odpowiedni moment otwarcia linki desantowej ze spadochronem – spoczywa na instruktorze, który jest przypięty do twoich pleców.
Doświadczeni instruktorzy bardzo często proszą o to, aby przed podejściem do profesjonalnego kursu spadochronowego AFF odbyć pierwszy skok z instruktorem, w tandemie.

Jak wyglada kurs spadochronowy?

Kurs składa się z kilkugodzinnego etapu teoretycznego, kiedy przedstawiane są najrozmaitsze fakty, zasady, ciekawostki i reguły odnośnie optymalnego ustawienia ciała w czasie swobodnego spadania. Dowiemy się, co zrobić w sytuacjach awaryjnych oraz jakich zachowań unikać. Następnie, przechodzi się do pierwszy skoków, w trakcie których instruktorzy skorygują naszą sylwetkę, pokażą, jak bezpiecznie lądować, a także jak i kiedy otwierać spadochron i co zrobić w razie zaplątania linek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia


ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy