Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych. Pracownicy rezygnują z pracy etatowej, na rzecz własnego biznesu. Z takiego rozwiązania wynikają niewątpliwe korzyści. Własna firma zapewnia dużą niezależność i elastyczność na rynku pracy, a także wiąże się często z wyższymi zarobkami. Do plusów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej należy także możliwość rozliczania kosztów. Własna firma to jednak nie tylko przyjemności, a także liczne obowiązki, o których przedsiębiorca musi pamiętać. Do tego typu obowiązków należy na przykład rozliczanie kosztów działalności.

Czym są koszta działalności gospodarczej?

Funkcjonowanie każdej firmy wiąże się z przychodami i rozchodami. Przychody ściśle związane są z kosztami, a ich rozliczanie jest sposobem na zapłacenie niższego podatku dochodowego. Rozliczając podatek dochodowy na ogólnych zasadach lub też liniowo, zaliczkę na podatek oblicza się jako procent od uzyskanego dochodu, który jest właściwie przychodem, pomniejszonym o koszty. Z tego względu każdy, kto samodzielnie prowadzi firmę, szuka jak najwyższych kosztów, które obniżą jego podatek dochodowy.

Gdzie szukać kosztów działalności?

Przepisy mówią, że koszta uzyskania przychodu to wszystkie koszta, które ponosi przedsiębiorca w celu osiągnięcia przychodu lub też zabezpieczenia ich źródła. Uwzględniając jednak koszt w obliczaniu podatku dochodowego, należy pamiętać o tym, że istnieje ograniczony spis wydatków, zawierający koszty, które w zapisach ustawy nie mogą być zaliczone jako koszta działalności gospodarczej. Obowiązek wykazania przed urzędem skarbowym, że konkretny wydatek jest ściśle związany z działalnością przedsiębiorcy, spoczywa na właścicielu firmy, dlatego tak ważne jest rozważne gospodarowanie wydatkami.

Jak rozliczyć koszta?

Rozliczanie kosztów to skomplikowana i żmudna praca, niejeden doświadczony przedsiębiorca gubi się w gąszczu przepisów. Dlatego, aby łatwo rozliczyć koszty jednoosobowej działalności gospodarczej, warto skorzystać z usług księgowości. Profesjonalne biura księgowe prowadzą swoją obsługę także przez internet, oferując usługi e-księgowości lub księgowości internetowej. Ułatwia to wybranie oferty takiego księgowego, który specjalizuje się w rozliczaniu rodzaju prowadzonej przez nas działalności, lub proponuje dodatkowe usługi, które ułatwić mogą prowadzenie firmy. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy także sami zająć się księgowością naszego przedsiębiorstwa.

Obowiązki związane z samodzielną księgowością

Aby należycie prowadzić swoje finanse, należy pamiętać o kilku obowiązkach. Ich liczba zależy od rodzaju prowadzonej działalności i może znacznie różnić się, nawet jeśli rozmiar przedsiębiorstwa jest podobny. Do najważniejszych czynności księgowych należy:

– prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, czyli tzw. księgi podatkowej,

– prowadzenie rejestrów zakupów i sprzedaży (w przypadku podatników VAT),

– ewidencja środków trwałych, a także wartości prawnych i niematerialnych,

– ewidencjonowanie wyposażenia,

– tworzenie deklaracji rozliczeniowych dla ZUSu, a także deklaracji podatkowych, oraz deklaracji na potrzeby podatku VAT,

– ewidencja przebiegu pojazdu, pod warunkiem, że w firmie wykorzystywany jest prywatny samochód.

Na przedsiębiorcy ciążą także obowiązki comiesięczne, takie jak:

– odprowadzanie zaliczki na rzecz podatku dochodowego,

– odprowadzanie podatku VAT,

– opłacanie składek ZUS.

Więcej: www.cafefinance.pl