Kostka brukowa – cichy „gracz” w ogrodzie

O tym, czy otoczenie domu lub ogrodu może być określone jako „wypielęgnowane” stanowi większa ilość czynników, niż tylko zadbana roślinność i obecność ławek bądź altan. Istotne są również fundamentalne elementy, takie jak chodniki, ścieżki czy krawężniki i palisady. To one powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Przestrzeń ogrodu bądź tarasu, ganku czy podjazdu – wymaga wyjątkowych starań, zwłaszcza na etapie planowania. Kostkę brukową kładziemy bowiem raz – i lepiej zrobić to prawidłowo, by uniknąć późniejszych reparacji (nierzadko kosztownych). Dlaczego jednak kostka ma stanowić czynnik tak istotny?

Zalety kostki.

Stanowi ona bowiem niejako ramę, coś co trzyma w ryzach całą aranżację przestrzeni, a przy tym jest niezwykle ważna ze względów praktycznych. Kostka występuje oczywiście w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Można więc tworzyć różnorodne kompozycje – estetyczne, a przy tym niezaprzeczalnie funkcjonalne. Kostka ma bowiem tę zaletę, że jest łatwa w konserwacji i utrzymywaniu czystości. Wystarczy raz na jakiś czas ją zaimpregnować (specjalnym preparatem), a w późniejszym okresie czyścić (najlepiej myjką ciśnieniową). Jak było wspomniane, znaczenie ma też kolor czy kształt. Obecnie na rynku dostępne są też odmienne faktury kostki brukowej – naśladujące innego rodzaju materiały (jak marmur czy granit). Dodaje to niewątpliwie posesji uroku, warto jednak mieć na uwadze, by określony rodzaj bruku pasował do całości – stylu, w jakim utrzymany jest budynek oraz ogród.

Niezbędne warunki.

Spójność kostki z elementami zdobniczymi i wykończeniowymi to warunek konieczny, jeśli ogród ma stanowić całość. Ma to znaczenie także w wymiarze praktycznym, wysokość obrzeży i kostki musi być podobna. Z kostki można jednak tworzyć znacznie więcej niż tylko ścieżki czy tarasy. Wyjątkowym powodzeniem cieszą się też aranżacje, w których dominujący element stanowią schody i progi. Taki typ „zabudowy” ma również znaczenie praktyczne – w sytuacjach, gdy teren nie jest płaski, lecz układa się poziomami, koniecznością staje się zaprojektowanie schodów. Połączenie właściwego rodzaju kostki brukowej z innymi elementami betonowej galanterii pozwala na stworzenie efektu nie tylko naturalnego, ale wręcz budzącego zachwyt.

Elementy dodatkowe

Wykończenie kostki stanowią oczywiście krawężniki czy obrzeża, warto jednak zauważyć, iż to one są dobierane do rodzaju kostki brukowej, a nie odwrotnie. Toteż rola kostki w tworzeniu ogrodu jest niepodważalna. Tym bardziej, iż może ona służyć zarówno do tworzenia ścieżek, jak i innych elementów , jak chociażby tarasy, tereny do zabaw dla dzieci czy miejsca na popularne w naszym kraju stanowiska do grilla. Niezależnie jednak od tego, jaką powierzchnię mamy zamiar wyłożyć kostką warto zapamiętać, że określone typy grubości nadają się do odmiennych celów. Jeśli zależy nam na uzupełnieniu tarasu bądź ścieżki, tam gdzie obciążenia nie są zbyt duże (w kilogramach), wystarczy najniższa wartość, rzędu 4 cm. Jeśli jednak planujemy ruch samochodowy (a nawet ciężarowy – ostatecznie waga samochodów także jest zróżnicowana) warto zainwestować w kostkę co najmniej 8 cm.

W ten sposób – metodą dopasowania do warunków – zapewnimy sobie długoletnie korzystanie z wybudowanych ścieżek bądź podjazdów. Ceny kostki brukowej stają się co prawda coraz bardziej konkurencyjne, jednak warto w tym wypadku myśleć przyszłościowo. Dbanie o ogród i posesję z pewnością nie ogranicza się bowiem do pielęgnacji roślinności. Nowoczesne kompozycje ogrodowe wymagają równie nowoczesnych rozwiązań.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://www.pomtech.pl/produkty-kostka-brukowa.htm


ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy