Konstrukcje żelbetowe i ich zastosowanie w budownictwie

Żelbet jest jednym z najpowszechniej stosowanych obecnie materiałów w budownictwie. Dzięki zaletom, a jest nim trwałość, odporność na zniszczenie i duża elastyczność w formowaniu, może być użyty do wznoszenia wielu budowli różnego typu. Z użyciem tej technologi powstają zarówno budynku mieszkalne i użytkowe, jak i różne inne wolnostojące konstrukcje. W bliskim otoczeniu człowieka konstrukcji żelbetowych jest mnóstwo. Jest to materiał, dzięki któremu można tworzyć niemal wszystko, co tylko wymyślą i zaprojektują architekci.

Na polskim rynku działa wiele firm budowlanych specjalizujących się we właśnie takich konstrukcjach. Oferują one swoje usługi przy wznoszeniu konstrukcji żelbetowych różnego rodzaju, od małych po duże. Część z nich wykonuje także konstrukcje żelbetowe w formie prefabrykatów. Z użyciem takich konstrukcji powstają budynki i budowle od całkiem małych po ogromne, jak wieżowce czy mosty.

Zalety konstrukcji żelbetowych

Beton w połączeniu ze stalą, czyli wzmacniany stalowym zbrojeniem, staje się najbardziej uniwersalnym stosowanym współcześnie materiałem budowlanym. Jest przy tym trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i naturalne zużywanie. Niewątpliwym atutem jest jego niewygórowana cena. Zarówno stal, jak i beton to materiały, które są powszechnie dostępne, co wynika z powszechności składników wykorzystywanych do ich wykonania. Stal ma zbliżoną do betonu rozszerzalność termiczną i ma odpowiednią przyczepność do betonu dzięki zastosowaniu prętów żebrowanych. We współczesnej architekturze niemniej ważną zaletą jest też duża swoboda w kształtowaniu poszczególnych elementów konstrukcji, dzięki czemu można wznosić budynki o nietypowych kształtach.

Konstrukcje żelbetowe i ich zastosowanie

Żelbet, zwany też żelazobetonem, ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany do budowy każdego elementu budynku czy innej konstrukcji: fundamentów, ścian i stropów. Z konstrukcji żelbetowych stawia się budynki mieszkalne różnej wielkości, budynki gospodarcze, hale i fabryki produkcyjne, mosty, estakady, tunele.

Firmy oferujące konstrukcje żelbetowe wykonują również prefabrykaty oraz konstrukcje szkieletowe. Poza standardowymi konstrukcjami jak budynki czy mosty, konstrukcje z żelbetu stosuje się też w rzadziej spotykanych budowlach specjalnych, jak zbiorniki wodne, mury oporowe, szyby i wiele innych. Konstrukcje te pasują również do zastosowań nietypowych jak postumenty, pomniki czy inne obiekty stanowiące elementy małej architektury miast. Żelbet jest więc powszechnym dziś w użytku materiałem.


opakowania kartonowe Dentysta w krakowie