Jak zaprojektować kącik do pracy?

Po co tracić czas i pieniądze na dojazd do biura skoro możemy pracować z domu? Taki model zatrudnienia staje się coraz popularniejszy w dobie Internetu i technologii mobilnych. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, jak ważne dla naszej efektywności jest odpowiednie przygotowanie takiego domowego biura.

Jeśli tylko nasze warunki lokalowe pozwalają na wydzielenie miejsca do pracy, warto włożyć odrobinę wysiłku w to, żeby uczynić to miejsce nie tylko funkcjonalnym, ale także inspirującym. Dobre warunki, w których możemy wykonać swoje obowiązki służbowe, na pewno korzystnie wpłyną nie tylko na naszą efektywność, ale także i na zapał do pracy.

Ciasny, ale własny

Najlepszym miejscem na kącik do pracy, o ile nie możemy pozwolić sobie na osobny gabinet, jest zdecydowanie pokój dzienny. Wydzielając w tym celu przestrzeń, miejmy na uwadze, że powinny się tam znaleźć nie tylko stolik i krzesło. W zależności od charakteru pracy, z czasem na biurku może pojawić się coraz więcej dokumentów czy książek. Dlatego dobrze jest uwzględnić także miejsce na dodatkowy regał lub umieścić nad biurkiem półki na niezbędne biurowe akcesoria.

Wybór stolika lub biurka, które będą naszym miejscem pracy, również trzeba przemyśleć. Chodzi tu przede wszystkim o wygodę. Powierzchnia musi być odpowiednio duża, tak aby ustawić na niej komputer oraz najróżniejsze sprzęty, jak np. zasobnik na długopisy czy drukarkę. Bardzo ważne zarówno dla komfortu jak i naszego zdrowia jest wygodne krzesło z wysokim oparciem. Jeśli podłoga w wybranym przez nas miejscu jest pokryta panelami lub parkietem, warto jest zabezpieczyć ją specjalną przezroczystą płytą w miejscu gdzie ustawimy krzesło na kółkach. Dzięki temu nie zniszczymy podłogi.

Trzeba także pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości podłączeń elektrycznych, które umożliwi pracę wszystkich urządzeń biurowych. Jeśli w wybranym przez nas miejscu nie ma wystarczającej ilości gniazd, możemy użyć przedłużaczy. Wiele funkcjonalnych rozwiązań możecie znaleźć tu.

Inspirujący kącik

Ciekawym rozwiązaniem jest także urozmaicenie miejsca pracy o dodatkowe dekoracje, które będą nie tylko interesująco wyglądały, ale jeszcze pobudzą nasz umysł do bardziej efektywnej pracy. Możemy tu wykorzystać obrazki typograficzne z motywacyjnymi hasłami, umieszczone w ozdobnych ramkach, abstrakcje w ulubionych kolorach czy nawet pocztówki z wakacji. Ważne, żeby dekoracje budziły pozytywne skojarzenia. Ciekawym trikiem wnętrzarskim jest pomalowanie farbą tablicową części ściany w okolicach biurka. To nie tylko efektowny, ale i praktyczny pomysł. Na tak powstałej tablicy, można zapisywać krótkie notatki lub przypomnienia.

Aranżacja kącika do pracy to prawdziwe wnętrzarskie wyzwanie. Jeśli jednak zrobimy to z głową, to nawet najnudniejsza praca w domowym zaciszu, może okazać się ciekawa.