Jak wybrać fotel do biura?

Długo godzinna praca na siedząco każdemu może dać się we znaki. Tym bardziej może być uciążliwa, jeśli nie ma się wygodnego fotela. Ponadto, niewłaściwy fotel biurowy może również stać się przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem.

Kształt fotela

Rozporządzenie wydane przez PIP określa dokładnie, jakie powinny być fotele biurowe, aby nie zagrażały zdrowiu i gwarantowały komfortową pracę. Między innymi jest tam napisane o tym, że fotele obrotowe znajdujące się w biurach nie mogą mieć najprostszych płaskich siedzeń czy tez oparć. Muszą one mieć odpowiedni profil, który doskonale pasuje do kręgosłupa. Rzecz w tym, że dzięki takiemu profilowi, nie dochodzi do skrzywień kręgosłupa i problemów z postawą. Ponadto, praca na takim fotelu nawet przez wiele godzin jest wygodna i komfortowa.

Wysoko czy nisko?

Ponadto, wedle rozporządzenia, każdy pracownik biurowy powinien mieć możliwość dopasowania do siebie wysokości fotela. Oczywistym jest, że osoby niskie i wysokie nie mogą siedzieć na tak samo wysokim fotelu. Ponadto, w biurach znajdują się różnej wysokości biurka i stoły, tak wiec również fotele biurowe muszą mieć różną wysokość. Z tego też względu, fotele obrotowe powinny posiadać wszystkie mechanizmy niezbędne do tego, aby móc zmieniać wysokość fotela.

Podobnie jak wysokość, bardzo ważne jest również nachylenie fotela, czyli tak na prawdę oparcia. W fotelu musi więc znajdować się również mechanizm, który w prosty sposób umożliwi czy to odchylenie oparcia, czy tez nieznaczne jego pochylenie do przodu.