Jak ogrzać ogród zimowy?

Ogrody zimowe są ostatnio bardzo modnym dodatkiem do domu. Często myśli się o nich już podczas projektowania wymarzonego domku. W domach już istniejących nierzadko stawia się ogrody zimowe jako dobudówki. Ogród zimowy to nie jest tania inwestycja, jednak trzeba pamiętać, że znacznie podnosi zarówno komfort mieszkania, jak również walory estetyczne i wartość całego budynku.

Ogród zimowy stanowi bufor, który oddziela ogrzany budynek od zimna panującego na zewnątrz. Zapewnia to mniejsze straty ciepła, co przyczynia się do oszczędności związanych z ogrzewaniem. Najlepiej, gdy ogród zimowy jest nieogrzewany, wówczas można zaoszczędzić najwięcej. Jednak uniemożliwia to korzystanie z przestrzeni zimą, ponieważ temperatura w pomieszczeniu może spadać do ok. 5°C. Niestety ogrzanie ogrodu zimowego do temperatury ok. 20°C, to z kolei ogromny koszt, dlatego warto rozważyć jakieś rozsądne rozwiązanie.

Ważnym elementem wpływającym na nagrzanie ogrodu zimowego jest jego lokalizacja. Wystawa od strony południowej z pewnością przyczyni się do uzyskania wyższych temperatur, nawet w okresie jesienno-zimowym. Warto wówczas zainwestować w materiały wykończeniowe, które dobrze pochłaniają ciepło i potem długo je oddają. Wówczas wystarczy nieduże źródło ciepła do dogrzania wnętrza i można cieszyć się przyjemną temperaturą przez cały czas. Niestety wystawa południowa w okresie letnim wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym oraz upałem. Dlatego dobra wentylacja będzie tu konieczna.

Na zdjęciu Ogród zimowy Wintergarten