Hyundai Kia Automotive Groups

Historia marki Hyundai, wiodącego koncernu samochodowego, rozpoczyna się w 1947 roku w Korei Południowej. Z inicjatywy Chung Ju-young`a powstało tam przedsiębiorstwo o nazwie Hyundai Engineering and Construction. Co ciekawe, nie była to firma motoryzacyjna, a … budowlana. Jak więc doszło do tego, że koreański koncern produkuje samochody, zamiast budować domy?

Cortina

Firma Chung Ju-young`a przez 20 lat działała w branży budowlanej, stając się największym na tamte czasy koncernem budowlanym Korei Południowej. W międzyczasie przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Hyundai Group. 29 grudnia 1967 roku z wielkiego i dobrze rozwijającego się biznesu, wyodrębniło się Hyundai Motor Co. Ltd, co dało początek produkcji samochodów.

Już rok później z fabryki Hyundaia wyjechał pierwszy samochód osobowy – Cortina. Model tworzony był w ramach umowy licencyjnej z Ford Motor Company. Mimo tego, że od 1974 roku Hyundai produkował już samodzielnie własne pojazdy, współpraca z amerykańskim koncernem potrwała aż do 1985 roku.

Pony

Pierwszym samodzielnym modelem Hyundaia był Pony, zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Turynie. Po 4 latach samochód stał się dostępny na europejskim rynku, dotarł do Belgii, Holandii, Grecji i Hiszpanii. Model ten nie schodził z linii produkcyjnej aż do 1994 roku. Pony drugiej i trzeciej generacji dobrze się sprzedawały. Ten ostatni jeździ nadal po polskich drogach. Pierwsze modele koreańskich pojazdów, nie były jednak najlepsze jakościowo. Liczne usterki i problemy techniczne sprawiły, że do dziś wiele osób omija produkcje pochodzące z Korei. Marka ta do dziś stanowi jednak alternatywę dla drogich produkcji innych holdingów samochodowych, gdyż samochody marki Hyundai są łatwe w utrzymaniu, a koszty ich eksploatacji także nie należą do wysokich.

Nowe modele

W 1980 roku koreański koncern wypuścił z fabryki dwa nowe modele: Mark V oraz Granada. Na kolejne osiągnięcia nie trzeba było długo czekać: Hyundai Excel oraz limuzyna Grandeur 1985 rok, Sonata 1987 rok, sportowa linia Scoupe 1990 rok. W 1994 roku na rynku pojawił się model Accent. Od tamtej pory przedsiębiorstwo może poszczycić się coraz większymi sukcesami na rynku międzynarodowym. Nowe modele zaczęły pojawiać się częściej, były też bardziej udoskonalone technicznie. Rok 2001 okazał się przełomem w działalności firmy – powstały pierwsze auta terenowe – Santa Fe, Hyundai SUV Tucson oraz IX55.

Tajemnica sukcesu

Sukcesu marki można dopatrywać się w modelu Grandeur, który jako pierwszy koreański samochód, wyposażony został w silnik V6. Nie bez znaczenia dla koncernu został także fakt przejęcia 51% procent akcji Kia Motors w 1999 roku, dzięki czemu stał się piątym na świecie, największym holdingiem produkującym auta. Wtedy też firma zmieniła nazwę na Hyundai Kia Automotive Groups, z siedzibą w Seulu.

Ważne daty

Historia marki nie kończy się jednak na połączeniu koncernów. W 2000 roku Daimler Chrysler przejął 10% akcji Hyundaia. Od 2004 roku koncern zaczął inwestować w fabryki w Europie. Pierwsza powstała na Słowacji, druga (w 2007 roku) w Czechach.

Marka Hyundai cieszy się dużą popularnością na rynku motoryzacji, a jej produkty wykonywane są z coraz większą dbałością o szczegóły, co sprawia, że na drogach często spotkać można różne modele tego producenta.

Więcej informacji: http://autocentrumlis.pl/kampanie/podglad/hundai-historia-marki