Elegancja i niezawodność, czyli taras z kostki brukowej

Otoczenie domu, a zwłaszcza wygląd ogrodu i podjazdu, bardzo wpływają na wygląd i praktyczne użytkowanie naszego mieszkania. Do wykonania nawierzchni okalającej domostwo często wykorzystywana jest kostka brukowa, zwłaszcza jeśli chodzi o zbudowanie przydomowego tarasu. Tego typu konstrukcja daje gwarancję trwałości, odporności na szkodliwe warunki atmosferyczne, a także funkcjonalności.

Jak wykonać taras z kostki brukowej?

Użycie kostki brukowej do wykonania ogrodowego tarasu jest dużo tańsze i prostsze niż wykorzystanie np. płyty betonowej i płytek ceramicznych. Nowoczesna konstrukcja cegieł brukowych i różnorodność wzorów gwarantują, że nie będziesz musiał w nieskończoność docinać elementów, co wpłynie na zmniejszenie strat. Bruk na tarasie należy ułożyć na miękkim podłożu – nawierzchnia nie będzie mocno obciążana, stąd niepotrzebne jest dodatkowe utwardzanie terenu. Jest to technologia oszczędna, która umożliwia łatwą naprawę. Kolejne kostki z bruku układane są luźno, dzięki czemu ich wyciągnięcie i wymiana nie sprawia wielu trudności.

Od czego zacząć?

Aby wykonać taras z kostki brukowej, należy najpierw dokładnie obliczyć rozmiar nawierzchni, którą ma pokryć materiał. W rachunkach dobrze uwzględnić niewielki naddatek, w wypadku, gdyby sposób układania cegieł wymagał zmian. W sklepach budowlanych dostępny jest ogrom różnych kolorów i rozmiarów kostki brukowej. Wielu znawców i architektów poleca dobranie jednego koloru dominującego i drugiego kontrastowego, dzięki czemu układ stworzy oryginalny wzór. Dostępne są także projekty fantazyjnych kompozycji i niesamowitych połączeń, które z naszego tarasu zrobią małe arcydzieło.

Na jakim terenie układać taras?

Podłoże, na którym chcemy budować taras z kostki brukowej, nie może wykazywać się tendencją do nadmiernego nasiąkania wodą. Musi też być nośne. Jeśli nie wiesz, na jakim podłożu postawiona jest twoja posiadłość, poproś o stworzenie takiej analizy wykonawców konstrukcji z kostki brukowej, tuż przed realizacją zlecenia. Zwykle taki test polega na wykonaniu kilku odkrywek. Doświadczony fachowiec szybko określi rodzaj gruntu i powie, jaki zakres prac musisz wykonać. Jeśli grunt na twojej posiadłości jest nieprzepuszczalny, niezbędny będzie drenaż podłoża. Polega on na zdjęciu górnej warstwy i nawiezieniu terenu ziemią o większej przepuszczalności wody. Jeżeli natomiast twój grunt wykaże się niewielką nośnością, konieczne będzie wybranie go, aż do poziomu gleby wystarczająco stabilnej.

Zagęszczenie

Ważne, aby przed pracami, zagęścić odpowiednio teren. Wykonuje się to specjalnym urządzeniem. Jeśli nie posiadasz zagęszczarki, wyplew, wyrównaj i ustabilizuj teren samodzielnie. Można to wykonać kilkakrotnie namaczając glebę pod taras z kostki brukowej, aby dobrze osiadła.

Niwelacja

Ostatnim krokiem jest niwelacja terenu. Polega ona na rozplanowaniu spadków i określeniu sposobu odprowadzenia deszczówki. Najwyższy poziom tarasu powinien mieć miejsce jak najbliżej drzwi balkonowych, a także na osi podłużnej, aby umożliwić wodzie ściekanie.

 


ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy