Dywany – czym czyścimy?

Dywany, elementy naszego domowego wyposażenia, które z oczywistych względów brudzą się dosyć często i nieporównywalnie mocniej niż inne powłoki. Oczywiście całkowite wyeliminowanie dywanów z naszego domu nie jest możliwe. To one sprawiają, że wnętrze wygląda znacznie ładniej i klimatycznie. Szkoda byłoby zatem zrezygnować z nich tylko dlatego, że od czasu do czasu się brudzą.

Plamy na dywanach powstają stosunkowo często. Jedne wyczyścić jest bardzo łatwo, inne nieco gorzej. Na szczęście i na trudniejsze plany działają domowe sposoby oraz specyfiki, do które wcale nie wymagają zbyt dużego nakładu pieniędzy.

Domowe, skuteczne sposoby na odświeżenie dywanu

Po czystym dywanie chodzi się znacznie lepiej niż po powierzchni, która posiada widoczne plamy. Nikt nie ma chyba co do tego wątpliwości.

Próbowaliście kiedyś przejść po dywanie na którym znajdują się resztki jedzenia, widoczny kurz oraz sierść zwierząt. Jeśli tak, to z pewnością wiecie. Jak po takiej przechadzce wyglądały Wasze skarpety.

Najbardziej uciążliwe dla naszego dywanu są plamy, których całe mnóstwo powstaje z chwilą wylania na ich powierzchnię soku oraz innych substancji.

Większość powstałych zabrudzeń możemy usunąć. Trzeba tylko wiedzieć czym i przy użyciu jakich środków.

Oto kilka przykładowych sytuacji i plam, które mogą spotkać nasz dywan:

Plamy świeże – usuwamy najszybciej poprzez spryskanie zabrudzonej powierzchni woda mineralną. Moczymy plamę, a następnie czysta gąbką przecieramy zabrudzenie. Podobnie postępujemy z pianką do golenia. Spryskujemy nią plamę i czekamy chwilkę, aż środek zacznie działać.

Przyschnięte zabrudzenia usuniemy łatwiej niż mogłoby się to wydawać. Wystarczy dodać 2 łyżki proszku do pieczenia do litra ciepłej wody. Wymieszać, a następnie dołożyć jeszcze 3 łyżki octu. Roztwór przygotowany z tych trzech składników wcieramy w plamę. Po całkowitym wyschnięciu na naszym dywanie nie powinno być śladu po zabrudzeniu.

Tłuste plamy powstałe po różnego rodzaju zabrudzeniach najlepiej posypać obficie talkiem. Zostawiamy na około 24 godziny. Następnie daną powierzchnię odkurzamy.

Najgorszy ze scenariuszy – na nasz dywan wylał się wosk. Co teraz? Aby usunąć plamę układamy na dywanie warstwę papieru śniadaniowego lub szarek gazety. Przykładamy do niej rozgrzane żelazko. Dzięki ciepłu, jakie będzie wydobywało się z ciepłego urządzenia parafina wniknie w papier, a po wosku nie będzie już śladu.

Guma do żucia – może trwale uszkodzić dywan, wnikając w jego strukturę. Aby tak się nie stało, możemy spróbować przyłożyć do gumy kostkę lodu, a następnie odczekać kilka minut. Guma prawdopodobnie pod wpływem zimna stwardnieje i rozkruszy się. Aby całkowicie pozbyć się także śladu po kolorze gumy przecieramy plamę benzyną ekstrakcyjną.

Uwaga! Do zwykłego odświeżenia dywanu wystarczy śnieg. Posypujemy nim dywan, a następnie przetrzepujemy dywan z pomocą trzepaka.


herniatedlumbardisc.net 034548.org ndsworlds.com