Domy parterowe – czy wygodne?

Czy parterowe domy cieszą się zainteresowaniem? Tak – i to wielkim! Wynika to z ich ceny, rozmiarów oraz eleganckiej bryły, która przyciąga wzrok. Pomimo obiegowej opinii domy tego typu nie są małe – w projektach zajmują zazwyczaj 160 metrów kwadratowych, z których ok. 130 jest częścią użytkową. Czym charakteryzują się tego typu domy?

Wygoda, funkcjonalność, elegancja

Projekty domów bez poddasza przedstawiają dość obszerną bryłę jednopoziomową, która zachwyca z zewnątrz, jak i na zewnątrz. Parter domu posiada wiele okien – światło wpada do salonu poprzez szerokie okna oraz okno tarasowe. Dzięki temu w mieszkaniu panuje jasność aż do zmierzchu. Jak wygląda to od wewnątrz? Salon połączony jest z otwartą kuchnią – to rozwiązanie pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni mieszkania, a dodatkowo wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Wewnątrz domu znajdują się cztery sypialnie oraz dwie łazienki – to doskonałe rozwiązanie dla rodzin pięcioosobowych. Kolejną, wartą odnotowania zaletą jest bezpośrednie wyjście na obszerny taras, który częściowo jest zadaszony. W projekcie domu uwzględnia się zazwyczaj także garaż na jeden lub dwa samochody – to spore ułatwienie dla właścicieli aut.

Ten typ budynku potrzebuje nieco szerszej działki – w przeciwności do domów piętrowych z poddaszem jest on dość rozłożysty, dlatego warto dokładnie wymierzyć działkę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze projektu.

Jak sprawić, aby mieszkanie było ekonomiczne?

Wiele mówi się współcześnie o nowoczesnych technologiach, które wspomagają ocieplanie domu, zachowanie odpowiedniej temperatury, przepływ powietrza. Domy bez poddasza nie wymagają ogrzewania piętra, co często jest problemem w zimie. Aby skutecznie zatrzymać ciepło w mieszkaniu, warto przede wszystkim wykorzystać nowoczesne materiały budowlane. Wybierając produkty wysokiej klasy, możemy mieć pewność, że wspomogą one stworzenie swoistego mikroklimatu wewnątrz budynku. Materiały te pozwalają na prawidłową cyrkulację powietrza, nie gromadzą wilgoci w swoim wnętrzu, przez co niwelowane jest ryzyko pojawienia się grzybów.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być stosowanie popularnych w Polsce paneli słonecznych. Rozłożysty dach o dużej powierzchni w przypadku tego rodzaju budowli umożliwi ułożenie paneli. Panele będą ogrzewały wodę lub też dostarczały ciepła do kaloryferów. To znacząco zmniejszy rachunki!