Czyszczenie powierzchni pionowych – po co, jak, kiedy?

O budynek trzeba dbać nie tylko od wewnątrz – pilnując, by wszystkie instalacje działały sprawnie, okna były szczelne, w kominach nie zalegała sadza, a wszystkie powierzchnie regularnie sprzątano. Również na zewnątrz konieczne jest okresowe wykonywanie prac konserwatorskich. I nie chodzi jedynie o drobne naprawy, ale przede wszystkim o utrzymywanie powierzchni pionowych (jak i dachu) w czystości.

Dlaczego konieczne jest czyszczenie?

Ściany brudzą się – a jednak to, jak szybko będą wymagały czyszczenia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim istotna jest okolica, w której budynek się znajduje. Na czystość elewacji na pewno nie wpływa korzystnie bliskość fabryki czy ulicy o wzmożonym ruchu. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj i struktura tynku, jakim pokryto powierzchnię. Jeśli jego fakturę cechuje gładkość, to z pewnością będzie bardziej odporny na zanieczyszczenia. Nasiąkliwość to następny z istotnych parametrów. Im jest mniejsza – tym lepiej. W takim wypadku bowiem ewentualne zanieczyszczenia łatwiej znikają – chociażby pod wpływem deszczu. Natomiast w odwrotnej sytuacji zanieczyszczenia mogą nawet wniknąć głębiej, wraz z wodą. Duża wilgotność generuje także powstawanie grzybów pleśniowych czy glonów, co nigdy nie wygląda estetycznie.

Jaki zatem tynk wybrać? Jeśli zależy nam na jak najrzadszej konieczności konserwacji dobrze zdecydować się na tynk polimerowy (silikatowy, silikonowy lub akrylowy). Charakteryzuje je mała nasiąkliwość, odporność na zabrudzenia a także fakt, że przez dłuższy czas zachowują swój odcień. Kolejną zaletą tego surowca jest obecność w składzie biocydów – substancji aktywnych, chroniących przed wystąpieniem glonów, pleśni, oraz biologiczną korozją. Niestety – tynki polimerowe nie należą do najtańszych, stąd wiele budujących decyduje się na wykończenie elewacji tynkiem mineralnym. Taki rodzaj powłoki niestety posiada największą nasiąkliwość spośród dostępnych na rynku cienkowarstwowych tynków. Prócz tego nie posiada żadnych zabezpieczających przed pleśnią składników. Warto zwrócić też uwagę na fakturę, te posiadające chropowatą, obfitującą w rowki powierzchnię będą przyciągać najwięcej zanieczyszczeń.

Jak wygląda proces konserwacji?

Eliminowanie zabrudzeń elewacji wykonuje się przy pomocy wody pod ciśnieniem oraz detergentów. W użyciu zarówno profesjonalnych ekip sprzątających, jak i indywidualnych użytkowników znajdują się obecnie specjalne ciśnieniowe myjki. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni dobierany jest rodzaj dyszy, ustawia się odpowiednie ciśnienie a także ustala odległość, z jakiej będzie można wykonywać pracę. Jeśli używamy detergentu lub środka przeznaczonego do mycia fasad, warto po raz drugi użyć myjki, tym razem zawierającej jedynie czystą wodą. Powierzchnia musi wyschnąć sama, dopiero gdy cała wilgoć się ulotni można zadecydować o kolejnym kroku. Na ogół jest nim wypełnienie ubytków w tynku (jakichkolwiek rys, szczelin) oraz malowanie elewacji  – pomaga ono zatuszować ewentualne pozostałości zabrudzeń, a takżę dodatkowo odświeża wygląd budynku. Warto jednak dodać, że malowanie to nie zawsze konieczność. Warto natomiast zdecydować się na pokrycie powierzchni specjalnym impregnatem. To preparaty siloksanowe bądź silikonowe zawierające teflon, nie modyfikujące koloru fasady, ale zapewniające dłuższy okres użytkowania bez konieczności konserwacji. Zdarza się, że konieczne jest usunięcie glonów, pleśni lub innych mikroorganizmów. Wtedy podstawowym krokiem jest użycie specjalnego preparatu odkażającego, by zabezpieczyć elewację. Oczywiście, środek ten stosujemy już po umyciu powierzchni, ale przed malowaniem. Warto przy tym zatroszczyć się, by rodzaj farby dobrać właśnie pod kątem właściwości ochronnych, przed powtórnych rozwojem grzybów.

 

Źródło: http://www.cleancity.pl/oferta/czyszczenie-powierzchni-pionowych/72-czyszczenie-mycie-elewacji.html