Czym zajmie się biuro projektowe?

Aby uzyskać jak najlepsze projekty instalacji sanitarnych czy technologicznych najlepiej jest zaangażować do tego specjalistyczne biuro projektowe, które fachowo zajmie się całym procesem.

Praca biura projektowego

Taka pracownia może wykonać projekty sieci wody, kanalizacji, ciepła, a nawet gazów technicznych i medycznych. Nie obce jest im również projektowanie wentylacji. Może być wykonywane na zamówienie indywidualne lub jako projekt branżowy. Takie projekty, a później instalacje wykonuje się zawsze w oparciu o wyroby, których wysoki standard określany jest zawsze z uwzględnieniem specyfiki konkretnej inwestycji. Wiele biur projektowych bierze udział w opracowaniu projektów branżowych w wielu prestiżowych obiektach na terenie całego kraju, co jeszcze bardziej zachęca do skorzystania z ich usług. Biura projektowe obsługują i realizują zazwyczaj szeregu obiektów: począwszy od małych budynków mieszkalnych, poprzez zabudowę usługowo-handlową i zakłady produkcyjne, aż do (skomplikowanych technologicznie) obiektów służby zdrowia. W skład prac bardzo często wchodzą także usługi w zakresie opracowywania pełnej dokumentacji projektowej.

Projekty instalacji sanitarnych

Jak się je dokładnie wykonuje? Już w biurze projektowym należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, na przykład to, że przewody ukryje się w bruzdach ściennych albo we wnętrzu ścian, jeśli pozwoli na technologia. Musi być to na przykład technologia szkieletowa: z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Co więcej, przewody z tworzyw sztucznych można wpuszczać też w podkładową warstwę podłogi. Dzięki temu zamiast prowadzić je skomplikowaną trasą, to znaczy od pionu do różnych odbiorników w łazience (wanny, umywalki, sedesu, grzejnika), jeszcze przed wykonaniem podłogi można je ułożyć najkrótszą drogą do każdego z tych odbiorników. Na koniec wszystko zalewa się betonem tworzącym podkład podłogowy. Oczywiście taki przebieg trzeba bardzo dokładnie zaznaczyć na planie wnętrza. Jest to niezbędne w przypadku kiedy w podłodze trzeba by było wiercić otwory, na przykład do zamontowania nowego urządzenia. Piony warto jest umiejscawiać jak najbardziej po środku wszystkich urządzeń końcowych (takich jak baterie, krany, grzejniki). Dzięki temu łączna długość wszystkich gałązek „dołączeń” była jak najmniejsza. Wszystkie projekty instalacji sanitarnych, tak jak na przykład projektowanie wentylacji zawsze powinno być wykonane przez odpowiednie biuro projektowe, które zapewni, że całość będzie stworzona fachowo i bardzo dokładnie.