Czy przygotowałeś już swój ogród do zimy?

Pierwsze mrozy, zimny wiatr, coraz częstsze deszcze i mnóstwo opadających liści – znaki na niebie i ziemi, które ochoczo zachęcają do posprzątania ogrodu. Zimą, nasz ogród wypoczywa, nie oznacza to jednak bowiem tego, że późną jesienią nie czeka nas wiele zadań, które trzeba wykonać na działce.

Jesienne prace w ogrodzie mają różne intencje. Przede wszystkim przygotowują nasze rośliny do przezimowania. Wreszcie maja także ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz ogród wiosną, kiedy natura znowu zacznie budzić się do życia.

Rośliny, które nie zostaną przygotowane odpowiednio do warunków jakie stwarza im mróz oraz kapryśna pogoda będą słabsze i z pewnością mniej dorodne niż mogłyby być.

Jesień to zresztą nie tylko okres na sprzątanie ogrodu. Zapaleni działkowicze wiedzą, że wówczas możemy także posadzić nowe okazy oraz zebrać plon warzyw oraz owoców.

Cokolwiek byśmy nie robili, najważniejsze to pamiętać o tym, żeby całość prac zakończyć mniej więcej na początku grudnia, zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg, a grunt zostanie skuty lodem.

Oprócz wspomnianych zabiegów, jesienią możemy także wzbogacić nasza glebę dodatkową warstwą kompostu, wówczas ta będzie dużo lepiej przygotowana do zimy.

Dokładne terminy wykonywania wszystkich prac zależą oczywiście od tego, w jakim regionie kraju znajduje się nasza działka.

Przegląd roślin

Koniec jesieni to czas, kiedy możemy przejrzeć wszystkie nasze ogrodowe okazy. Zastanówmy się czy nie warto byłoby przesadzić część roślin w jakieś miejsce, tak, aby nadać ogrodowi jakiejś systematyzacji. Może zauważasz, że jesienią Twój ogród nie wyglądał zbyt okazale, bo brakowało w nich kwitnących okazów? Jeśli tak, rozejrzyj się co posadzić na najczęściej oglądanych rabatach, które znajdują się w centrum działki.

Niektóre rośliny działkowe nie zimują w ogrodach, są nimi przede wszystkim dalie, kanny, begonie bulwiaste oraz mieczyki. Jeśli mają one dobrze wyglądać w kolejnych sezonach warto jest je wykopać z ziemi i oczyścić. Przechowujemy je natomiast w skrzynkach, które wypełniamy suchym torfem lub trocinami. Skrzynki możemy oczywiście postawić w garażu lub piwnicy.

Jesienią bardzo ważnym elementem ogrodu w zakresie pielęgnacji jest trawnik. To właśnie jesienią kosimy go ostatni raz, po czym dokładnie czyścimy z liści i innych zanieczyszczeń.

Jeśli o tym zapomnimy liście spowodują gnicie oraz zamieranie powierzchni trawnika.

Gołe gałęzie drzew, które całkowicie lub w części zostały pozbawione liści pokazują szkody, jakie się na nich pojawiły. Większość gałęzi jest połamana, oczywiście trzeba je niezwłocznie usunąć.

Rośliny posadzone na rabatach przycinamy natomiast do około 10 cm nad ziemią.

Które rośliny okrywamy? Przede wszystkim rośliny słabe, zimozielone, które nie są wytrzymałe na działanie mrozu.

Pamiętajmy także o odpowiedniej konserwacji mebli ogrodowych oraz narzędzi. Jeśli nie schowamy ich bezpiecznie do garażu, z pewnością nie posłużą nam tyle lat ile rzeczywiście by mogły. Sprawdźmy szczelność naszego ogrodzenia, czy przypadkiem nie uległo zniszczeniom podczas lata.

 

 

 

 


wiecznauroda.pl herniatedlumbardisc.net materialprintshop.com