Antygraffiti – szansa na estetyczny wygląd elewacji niezależnie od okoliczności

Akty wandalizmu mogą przytrafiać się w nawet najlepszych dzielnicach miast. Dotyczy to szczególnie niszczenia brył budynków rozmaitymi napisami czy rysunkami wykonanymi przy pomocy farby w spray ‘u. Pseudo graffiti „zdobi” zarówno ulice większych miast, jak i małych miejscowości – niestety nie ma ono nic wspólnego z estetyką sztuki współczesnej. Kary pieniężne nakładane na autorów owych prac z reguły są trudne do egzekwowania, o ile delikwent nie zostanie przyłapany na gorącym uczynku.

A jednak – jako mieszkańcy budynków oraz ich właściciele możemy się bronić, i to w sposób skuteczny. Wykorzystywana jest w tym celu specjalna powłoka najnowszej generacji. Zastosowane w niej substancje pozwalają w niezwykle szybki sposób pozbyć się „ozdób” pozostawionych przez wandali – i to jedynie przy pomocy gąbki bądź szczotki oraz strumienia gorącej wody. Takie rozwiązanie jest korzystne również ze względu na niską inwazyjność. Elewacja dłużej utrzymuje się w dobrej kondycji, i to przez cały okres trwania gwarancji na skuteczność powłoki antygraffiti (która obejmuje aż 5 lat). Antygraffiti to nie tylko zapewnienie ochrony przed wandalami, ale też przed innego rodzaju zabrudzeniami – typowymi w miastach – a wynikającymi z nadmiaru smogu czy spalin.

Powłoka antygraffiti to rozwiązanie ekologiczne, a jednocześnie wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Posiada postać lakieru, bez żadnej barwy oraz o konsystencji bardzo dokładnie przylegającej do powierzchni. Dodatkową zaletą powłoki jest jej wytrzymałość – sprowadza się ona do tego, że żaden rozpuszczalnik, kwas, substancja zasadowa czy promienie UV nie oddziałują negatywnie na właściwości ochronne. Powierzchnie pokryte lakierem mogą być wielokrotnie odnawiane (czyszczone) ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Antygraffiti występuje w różnych formach – w zależności od preferencji klienta w ofercie są wykończenia o charakterze matowym, satynowym, a nawet połyskliwym.

Aby nałożyć powłokę antygraffiti nie trzeba dysponować żadnymi szczególnymi umiejętnościami. Wystarczą podstawowe akcesoria- jak pędzel, wałek czy narzędzie natryskowe do aplikowania farby (tzw. pistolet). Warto pamiętać, by nałożyć tyle warstw, ile tego wymaga powierzchnia elewacji. Niektóre podłoża mogą być bardziej chłonne, inne zaś mniej. Indywidualne podejście to gwarancja udanych (i utrzymujących się przez wiele lat) rezultatów. Dzięki dokładnemu pokryciu elewacji zabrudzenia nie będą się z nią wiązać w sposób trwały, co zdecydowanie ułatwi procesy oczyszczania. Dodatkowym atutem antygraffiti jest jej konserwacyjne działanie. Powłoka antygraffiti nie stanowi jednak produktu całkowicie pozbawionego wad. Należy pamiętać, by po każdym usuwaniu zanieczyszczeń uzupełnić ewentualne braki lakieru (powłoka jest bowiem usuwana wraz z zabrudzeniami). Warto jednakże uzmysłowić sobie, iż koszty odnawiania nową warstwą farby bądź czyszczenia elewacji (przy pomocy piaskowania, szlifowania bądź środków chemicznych) są niewspółmiernie wyższe, niż skorzystanie z oferty zabezpieczeń, jaką daje ochrona antygraffiti. Inwestycja jest opłacalna tym bardziej, że stanowi również sposób na ochronę przed szkodliwymi klimatycznymi czynnikami, jak wilgoć, nadmierne nasłonecznienie czy intensywne, kwaśne deszcze. Struktura oraz kolor elewacji pozostają przy tym nienaruszone, co stanowi szczególną zaletę w przypadku budynków objętych nadzorem konserwatora zabytków. Warto przy okazji zaznaczyć, że ograniczenia dla stosowania powłoki antygraffiti nie istnieją – preparat jest całkowicie bezpieczny, a jego użytkowanie rekomendują także znane instytucje państwowe.

Więcej: http://www.cleancity.pl/oferta/graffiti/70-zabezpieczanie-antygraffiti.html


opakowania kartonowe Dentysta w krakowie